Miło nam poinformować, że zdobyliśmy dotację celową w kwocie 15 tys. złotych na zakup nowości wydawniczych (książek niebędących podręcznikami) w ramach programu wieloletniego „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” – Priorytet 3.
Celem programu jest rozwijanie zainteresowań uczniów i promocja czytelnictwa. Termin realizacji dotacji mija 31 grudnia 2016 r.
Zachęcamy wszystkich do włączenia się w akcję uzupełniania księgozbioru naszej biblioteki w nową, ciekawą literaturę.
Jeżeli uważasz, że na naszych półkach brakuje jakiejś książki lub audiobooka, wypełnij poniższy formularz, podając istotne informacje (tytuł, autor).
**********************************************
UWAGA!!!
Zapraszamy do naszej biblioteki!!! Możecie już wypożyczać nowiutkie, zamówione przez Was książki!!!
Lista tytułów - tutaj.
**********************************************
Połączyć przyjemne z pożytecznym...
W piątek, 28 października, podczas lekcji z wychowawcą klasa IId tworzyła dekoracje jesienne z dyni. Zabawa przyniosła uczniom wiele radości, każdy starał się wykonać jak najpiękniejszą ozdobę. Po prezentacji dyniowych lampionów, w blasku świec, młodzież miała okazję zapoznać się z nowościami wydawniczymi, o które wzbogaciła się ostatnio szkolna biblioteka. Wybrani uczniowie przeczytali koleżankom i kolegom fragmenty książek, z którymi, ich zdaniem, warto się zapoznać.
**********************************************
Liczba nowych książek wciąż wzrasta, ale w dalszym ciągu możecie jeszcze wysyłać swoje propozycje (ankieta "CzytaMy") lub też zgłaszać je bezpośrednio w bibliotece szkolnej.
ZAPRASZAMY
**********************************************
W ramach Narodowego Projektu Rozwoju Czytelnictwa zorganizowano w naszej szkole kiermasz książek. Rodzice oraz nauczyciele mogli kupić, po okazyjnej cenie, książkę i … np. podarować ją dziecku. Uczennice z klubu czytelniczego, przebrane za baśniowe postaci, pomagały w wyborze. Rozdawały także ulotki z informacją o projekcie i zachęcające do czytania. Całości dopełniały transparenty z hasłami: „Kup książkę – podaruj dziecku!”, „Książka – świetny prezent na święta!”, „Nie wiesz, co kupić – Kup książkę!”
**********************************************
15 listopada uczniowie klasy 1a oraz członkowie kółka dziennikarskiego uczestniczyli w warsztatach literackich poprowadzonych w Bibliotece Miejskiej przez słupskiego pisarza, dziennikarza i publicystę - Daniela Odiję. W czasie spotkania młodzież poznała proces wydawniczy książki, spróbowała swoich sił w tworzeniu Haiku oraz opowiadań, które miały składać się tylko z 10 wyrazów. Uczniowie, świetnie się bawiąc, odkrywali swoje literackie zdolności.
**********************************************
Zapraszamy uczniów, a także rodziców, do udziału w projekcie „PolecaMy” który ma na celu promocję czytelnictwa i pomoc w wyborach czytelniczych poprzez nagranie audio z wybranym fragmentem książki lub napisanie mini-recenzji na jej temat. Czekamy na czytelników, którzy odczytają intrygujący, przerażający, romantyczny, kuszący (lub inny) fragment pochłoniętej przez siebie lektury i polecą tytuł książki wartej przeczytania.
Weź udział w projekcie „PolecaMy”.
- Wybierz fragment książki.
- Przyjdź do biblioteki.
- TY - przeczytasz, MY – nagramy. lub
- Napisz krótką recenzję ciekawej książki.
Możecie również nagrywać się sami i plik mp3, lub recenzję, wysłać na maila: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów do wzięcia udziału w "Międzyszkolnym konkursie na ilustrację lub okładkę książki". Technika prac - dowolna, format - A4. Wszyscy uczestnicy otrzymają oceny bardzo dobre z zajęć artystycznych. Na Wasze prace czekamy w bibliotece szkolnej do 16 grudnia. Szczegóły poniżej.
**********************************************
5 grudnia rozpoczęliśmy „Czytanie z Mikołajem”. Do biblioteki szkolnej, na świąteczne warsztaty, przyszła klasa 2 d z wychowawcą. Uczniowie nauczyli się robić z papieru kolorowe anioły i wysłuchali fragmentów książek o tematyce zimowo-świątecznej. Wśród nich były: „Anioł do wynajęcia” Magdaleny Kordel i opowiadanie „Niebieskie buty” Nataszy Sochy ze zbioru „Siedem życzeń”. Gimnazjaliści przejrzeli również książki: „Srebrny chłopiec”, „Podaruj mi miłość” i „W śnieżną noc”. Na zakończenie, w zamian za piękne udekorowanie choinki, otrzymali od wychowawczyni … słodkie aniołki.
Następnego dnia uczniowie należący do klubu czytelniczego odwiedzili przedszkole „Na Wydmie” i przeczytali mikołajkowe wierszyki oraz opowiadanie „O Mikołaju, co bał się dzieci”. Gimnazjalistki z zespołu „Muszelki” zaśpiewały piosenkę „Kochany Panie Mikołaju” z repertuaru Majki Jeżowskiej oraz świąteczny rap pt. „Mikołaj”. Nie zabrakło również samego Mikołaja, który rozdał dzieciom słodkie talary i kolorowanki.
7 grudnia to kolejny dzień świątecznych warsztatów. Tym razem do biblioteki zawitała klasa 1f. Podczas robienia aniołków uczniowie wysłuchali fragmentów „Noelki” oraz opowiadania „Anioły na śniegu” Matt’a de la Pena ze zbioru „Podaruj mi miłość”. Mieli również możliwość zapoznania się z nowościami wydawniczymi zakupionymi do biblioteki w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć :)
**********************************************
Wyniki
MIĘDZYSZKOLNEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO
NA ILUSTRACJĘ LUB OKŁADKĘ KSIĄŻKI
I MIEJSCE – Cezary Węcławik
II MIEJSCE – Dominika Czarnecka
III MIEJSCE – Dominika Chilońska, Gabriela Siecińska
WYRÓŻNIENIE – Patrycja Kieliszek
Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 3 stycznia. Zwycięzcom gratulujemy!
**********************************************
Akcji Czytamy z Mikołajem - rozstrzygnięcie
Miło nam poinformować, że w zorganizowanej przez Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli akcji „Czytamy z Mikołajem” nasi uczniowie znaleźli się w gronie laureatów!
W konkursie wzięło udział ponad 50 szkół podstawowych i gimnazjów z województwa pomorskiego.
Oto wyniki:
I miejsce - Szkoła Podstawowa w Szczenurzy,
II miejsce - Gimnazjum w Ustce,
III - Szkoła Podstawowa nr 2 w Miastku.
Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się 14 lutego 2017 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Słupsku.
Więcej informacji na stronie ODN
**********************************************
W Walentynki, 14 lutego, grupa gimnazjalistów zaangażowana w akcję „Czytamy z Mikołajem” pojechała do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Słupsku, gdzie wręczono nagrody laureatom konkursu zorganizowanego przez ODN. Oprócz słodkiego poczęstunku gospodarze przygotowali dla uczniów wycieczkę po gmachu biblioteki – wypożyczalni, czytelni, archiwum, introligatorni. Młodzież poznała również sposoby gromadzenia i opracowywania zbiorów oraz siedzibę i działalność ... Bałtyckiej Biblioteki Cyfrowej :)
**********************************************
17 lutego odbył się w naszym gimnazjum Walentynkowy Wieczór Filmowy. Młodzież obejrzała adaptacje książek: Zanim się pojawiłeś Jojo Moyesa, Gwiazd naszych wina Johna Greena, Ostatnia piosenka Nicholasa Sparksa. Wieczór był kolejną okazją do spotkania w gronie przyjaciół – kinomaniaków.
**********************************************
Zapraszamy do obejrzenia filmów i zdjęć z prezentacji przygotowanych przez uczniów w ramach projektów związanych z KSIĄŻKĄ:
Czekamy na Wasze dalsze prace :)
**********************************************
W lutym, już po raz kolejny, uczniowie należący do Klubu Czytelniczego działającego w ramach programu Centrum Edukacji Obywatelskiej „PoczytajMy” odwiedzili usteckie przedszkola. Przygotowania trwały ponad dwa miesiące, ale sprawiały młodzieży wielką frajdę. Do grupy dołączyli chłopcy, którzy koniecznie chcieli wziąć udział w przedstawieniu. Tym razem gimnazjaliści pod opieką pani Marii Drapalskiej przygotowali inscenizację bajki „Królewna Śnieżka”. Sami wykonali dekoracje, wyszukali stroje i w piątek, 24 lutego, ruszyli do Przedszkola Na Wydmie oraz Miejskiego Przedszkola nr 3. Po raz pierwszy nasi uczniowie odwiedzili też Miejskie Przedszkole nr 1.
Przedszkolaki bardzo przeżywały całą opowieść, zwłaszcza los Śnieżki. Na szczęście, jak to w bajce bywa, wszystko zakończyło się szczęśliwie. Wielką radość wzbudziły również gipsowe niespodzianki, które dzieci mogły pomalować według własnej inwencji.
Maluchy już czekają na kolejne spotkanie, a nasi gimnazjaliści z zapałem poszukują materiałów na nowe przedstawienie.
**********************************************
W środę, 22 marca, uczniowie z klasy Ia i Ib mieli przyjemność uczestniczyć w spotkaniu z Barbarą Kosmowską - wielokrotnie nagradzaną autorką książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Odpowiadając na pytania, mówiła ona o swoich inspiracjach i trudnościach w pisaniu dla młodych ludzi. Wspomniała o chwilach zwątpienia, życiowych wyborach, przyjaźni z polskimi autorami i ilustratorami oraz o rozczulających spotkaniach z przedszkolakami. Spotkanie upłynęło w ciepłej, przyjaznej atmosferze.
**********************************************
W poniedziałek, 3 kwietnia, uczniowie klasy 1c i 2a mieli okazję poznać panią Ewę Nowak - pisarkę, publicystkę i jednocześnie pedagoga-terapeutę. Wysłuchali barwnych opowieści o początkach jej edukacji, rodzinnych relacjach, perypetiach miłosnych i wyborach życiowych. Autorka opowiadała również o swojej twórczości, prowokowała zadawanie pytań i bardzo chętnie na nie odpowiadała. Spotkanie w Bibliotece Miejskiej w Ustce, w ramach projektu #MłodziCzytają, minęło błyskawicznie, w miłej atmosferze:).
**********************************************
W czwartek, 27 kwietnia, uczniowie naszej szkoły już po raz drugi uczestniczyli w warsztatach literackich poprowadzonych przez słupskiego pisarza, dziennikarza i publicystę - Daniela Odiję. Zajęcia pt. Tworzenie legend pomorskich odbyły się w świetlicy szkolnej naszego gimnazjum. Uczniowie klasy 2b oraz członkowie kółka dziennikarskiego rozpoznawali wątki, motywy i bohaterów charakterystycznych dla legend Pomorza i okolic Ustki oraz tworzyli własne teksty, wykorzystując słownictwo przygotowane przez Daniela Odiję. Powstały ciekawe legendy i … bajki polityczne, które twórcy przedstawiali przed krytycznym audytorium kolegów i koleżanek oraz samego pisarza. Najlepsze prace zostały nagrodzone oklaskami :)
**********************************************
4 i 5 maja uczniowie naszego gimnazjum mieli okazję uczestniczyć w warsztatach motywacyjnych Chcę być kimś! Czyli jak osiągać cele w czasach, kiedy wszyscy mają „wywalone” zorganizowanych przez Bibliotekę Miejską w Ustce. Zajęcia poprowadził Michał Zawadka - aktor, dziennikarz, pisarz, kaskader filmowy, Mistrz Polski w Przemawianiu Publicznym oraz założyciel wydawnictwa Mind&Dream.
Autor w niezwykle dynamiczny i żywiołowy sposób namawiał młodych ludzi do wyznaczania sobie celów i niepoddawania się presji grupy. Zachęcał do rozwijania swoich zainteresowań, aktywnego wykorzystywania czasu oraz wytrwałego dążenia do realizacji marzeń, bo jak pisze we wstępie do swojej książki „Jutro należy do Ciebie, bądź z siebie dumny, nie poddawaj się i nie oszczędzaj sobie wysiłku. Nie wierz tym, którzy mówią, że się nie da, łam reguły swoim działaniem i pamiętaj, że błąd nie jest niczym złym. Stań przed lustrem, spójrz odbiciu głęboko w oczy, uśmiechnij się, pomyśl o marzeniach i głośno krzyknij: CHCĘ BYĆ KIMŚ!”.
**********************************************
W poniedziałek, 8 maja, uczniowie klasy 2 i 3 a mieli okazję poznać polskich twórców fantastyki - Anetę Jadowską i Jakuba Ćwieka. Spotkanie zorganizowane w Bibliotece Miejskiej w ramach projektu #MłodziCzytają minęło błyskawicznie na rozmowie o prawie wszystkim: kontrowersyjnych początkach twórczości Anety, amerykańskich przygodach Jakuba, gatunkach fantastyki, literaturze czytanej przez młodzież i … różowych dinozaurach w kropki. Spotkanie z pewnością na długo pozostanie w pamięci naszych gimnazjalistów.
**********************************************
23 maja 2017r., w ramach Pomorskiej Wiosny Literackiej, odbyło się spotkanie z pisarką młodego pokolenia – Pauliną Hendel, autorką trylogii „ Zapomniana księga” (”Strażnik”, „Tropiciel”, Łowca”) oraz powieści postapokaliptycznej ,,Żniwiarz”. Pani Paulina opowiadała o swoim dorobku, czytała fragmenty powieści i odpowiadała na pytania czytelników. Podzieliła się swoimi doświadczeniami dotyczącymi warsztatu pisarskiego oraz źródeł inspiracji – pomorskich legend i kaszubskich tradycji. Po spotkaniu można było kupić książki z autografem i dedykacją.
Bardzo dziękujemy Bankowi Spółdzielczemu, przedsiębiorstwu EMPEC oraz Nadleśnictwu Ustka za umożliwienie młodzieży poznania twórców współczesnej literatury oraz rozwijania swoich umiejętności pisarskich.