Uczniowie, którzy zgłosili się do udziału w Wielkim Maratonie Czytelniczym będą mogli pisać testy z lektur w bibliotece. W porozumieniu z p. J. Żukowską udostępniamy testy, wygodne i spokojne miejsce, zapewniamy także ciszę i komfortowe warunki do rozwiązywania zadań. Ze względu na ferie spotykamy się w dniach 8-10 lutego (wtorek – piątek) w godzinach pracy biblioteki. Piszemy test z następujących książek:
W naszej szkole była prowadzona akcja charytatywna KREDKOBRANIE 2021, której celem jest wsparcie naszych najmłodszych rodaków mieszkających na terenach dawnej Rzeczypospolitej. Finał akcji odbył się w październiku w bibliotece. Uczniowie z klasy I A, I S oraz III S pod opieką p. J. Kołpaczyńskiej pakowali przybory szkolne i artykuły papiernicze, które zostaną przekazane na adres Fundacji IGNATIUM z Krakowa. Dziękujemy za zaangażowanie dzieciom oraz ich Rodzicom i nauczycielom za wsparcie tej akcji.
Bardzo dobrze zaprezentowali się nasi uczniowie w internetowych zmaganiach szachowych Szachmaks V, który odbył się 13 października 2021. Każdy z reprezentantów (Adam Drążek, Patryk i Eryk Jasłowscy, Adam Piątak oraz Maria Fornalczyk) zmierzyli się z 24 zadaniami szachowymi. Uzyskane przez nich wyniki są bardzo dobre i świadczą o dobrej pracy szachistów, tym bardziej, że konkurencja była bardzo duża. Na tysiąc osób z całej Polski uplasowaliśmy się w pierwszej setce graczy. A. Drążek był 42, E. Jasłowski 53, A. Piątak 62, M. Fornalczyk 66 a p. Jasłowski 89. Jeszcze korzystniej prezentują się osiągnięcia młodych sportowców, jeśli porównamy ich osiągnięcia w skali województwa. Wśród 67 graczy, którzy rozwiązywali zadania w województwie Pomorskim A. Drążek zajął 1 miejsce, E. Jasłowski był 3, A. Piątak 4, M. Fornalczyk 5, a P. Jasłowski 8. Szachistom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Jak co roku biblioteka ogłasza nabór do grup szachowych. Planowane jest utworzenie grup początkującej (klasy I – III) oraz zaawansowanej (klasy IV – VIII). Planowane jest utworzenie dwóch grup, choć wszystko zależy od ilości chętnych do poznania tajników gry w szachy. Grupa początkująca będzie miała zajęcia w poniedziałki i środy, a grupa zaawansowana we wtorki (godzina do ustalenia). Zajęcia będą prowadzone przy wsparciu i we współpracy z PZSzach. w ramach programu „Edukacja przez szachy w szkole”.
Sierpień i wrzesień to dla biblioteki bardzo gorący okres – ogrom pracy wynika nie tylko z konieczności przygotowania biblioteki do nowego roku szkolnego, ale przede wszystkim z tego, aby przygotować podręczniki dla uczniów. W związku ze stale zwiększającą się liczbą uczniów musimy dołożyć wszelkich starań, aby zdążyć na czas i żadna z klas nie musiała czekać na podręczniki. W tym roku po raz kolejny udało się wszystko przeprowadzić bardzo sprawnie i już od pierwszego poniedziałku września każda klasa mogła korzystać z podręczników. Było to możliwe także dzięki pomocy koleżanek. Bardzo dziękujemy za okazaną pomoc, na której skorzystali wszyscy uczniowie.
Kolejną okazją do czytania najmłodszym książeczek były mikołajki. 6 grudnia bibliotekarze wraz z wolontariuszami czytali klasom II i III szkoły podstawowej opowieści z mikołajem w roli głównej. Dzieci zostały przywitane przez renifery i obdarowane mikołajkami z czekolady, po czym wysłuchały opowieści i wierszyków związanych tematycznie z grudniowym świętem. Na zakończenie uczniowie wykonali mikołajkową pracę plastyczną.
Monika Szydloch
Wojciech Wilczyński
W naszej bibliotece zorganizowaliśmy imprezę propagującą czytelnictwo. 13, 14 i 19 listopada bibliotekarze wraz z wolontariuszami czytali klasom I szkoły podstawowej opowieści z dreszczykiem. Dzieci zostały przywitane przez czarodziejów i obdarowane lizakami-duszkami, po czym wysłuchały historii o duszkach, stworkach, i potworkach. Śmiechom i rozmowom nie było końca, a wspaniałą zabawę przerwał dopiero dzwonek na przerwę. Uczniowie żegnali się niechętnie, mając nadzieję na następne spotkania w bibliotece.
Monika Szydloch
Wojciech Wilczyński
18 listopada w usteckim Ratuszu odbyła się nietypowa „lekcja historii”. Uczniowie gimnazjum mieli możliwość zapoznania się z życiem, sylwetką i dokonaniami rotmistrza Witolda Pileckiego – człowieka, który dał się złapać i wywieźć do Oświęcimia, a następnie uciekł z tego obozu zagłady. Owocem tych działań był tzw. Raport Witolda – jedno z pierwszych świadectw okrucieństw w „fabrykach śmierci”. O wszystkim z wielką pasją opowiadała pani Małgorzata Kupiszewska - pomysłodawczyni i koordynatorka projektu poświęconego Witoldowi Pileckiemu. Frekwencja na tym spotkaniu udowodniła jak ważna jest pamięć i prawda o bohaterach i duma z ich dokonań.
Monika Szydloch
Wojciech Wilczyński
Wiele przygotowań, starań i wreszcie się udało – 8 listopada odbyły się w usteckim kinie „Delfin” 1. Usteckie Potyczki Ortograficzne pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta Ustki. Wzięli w niej udział także uczniowie naszej szkoły. Wszyscy uczestnicy z animuszem przystąpili do pisania tekstu o kulinarnych dokonaniach Halinki, chociaż z każdym kolejnym zdaniem odwaga ustępowała wątpliwościom. Na szczęście wszyscy dobrnęli do końca dyktanda i z sukcesem przeszli ten trudny tekst i z niecierpliwością oczekiwali na wyniki. Miło nam donieść, że w kategorii klas VIII – gimnazjum bardzo dobrze poradziła sobie Wiktoria Bieniek z klasy III a, która zajęła trzecie miejsce. Gratulujemy!
Monika Szydloch
Wojciech Wilczyński
W dniach 9-10 października w Bibliotece Miejskiej w Ustce zorganizowano dwa spotkania z panem Dariuszem Rekoszem. Tematem pierwszego z nich była magia słowa. Prowadzący przedstawiał zgromadzonej młodzieży nieoczywiste, a nieraz magiczne pochodzenie słów, z którymi obecnie stykamy się niemalże codziennie, czasami nawet nie zdając sobie sprawy od jak dawna dane słowo funkcjonuje w języku. Zajęcia pełne były niespodzianek i tajemnic, które sprawiły, że młodzież z klasy III b gimnazjum nie mogła oderwać się od śledzenia labiryntów historii. Uczniowie dowiedzieli się na przykład jaki związek z wodą ma liczba pi albo jak rozpoznać, które obecnie używane wyrazy pochodzą z języka arabskiego. Tego typu ciekawostkom nie było końca.
Drugie spotkanie z panem Rekoszem pozwoliło na obudzenie w młodych ludziach z klas III c i III f żyłki detektywistycznej. Nasi uczniowie podzieleni na drużyny musieli zmierzyć się z zagadką śmierci starego lorda. Rozwiązując zadania zdobywali cenne wskazówki, które pozwoliły wskazać sprawcę zbrodni. Gimnazjaliści poradzili sobie z kryminałem wyśmienicie i bezbłędnie wskazali „kto zabił”. Wszyscy uczestnicy gry byli usatysfakcjonowani, a najlepsze drużyny otrzymały upominki.
Monika Szydloch
Wojciech Wilczyński